10 Mayıs 2014 Cumartesi

Benden kesitler

Herkese hayırlı günler :) Bugün yine yağmurlu. Mayıs ayında bu kadar yağmur beklemiyordum. :D Ama yine de çok güzel yağmur havası.. Tertemiz kokuyor , sokaklar parlıyor falan :)))) İşte böyle bir günde yine acaba ne yazsamlar dolanıyordu kafamın içinde. Düşündüm ki size uğraştığım el işlerinden hiç bahsetmedim! :)) Bilirsiniz çalışmayan her genç kızın bir uğraşı vardır evde. :)) Evden neler yapılabilir tabi ki el işleri. Ben bi de bunun okulunu okudum. 2010 yılında Geleneksel el sanatları bölümünden mezun olmuştum. Çok keyifli bir bölümdü. Ama iş konusunda biraz sıkıntılı. Öyle her yerde iş bulunamıyor. Bir kaç kez başvurdum ama direkten döndüm hep. Bu işler hep kısmet. Neyse ben böyle işsiz işsiz takılırken dedim ya ben niye boş duruyorum? Az buçuk becerim varken bundan yararlanayım. İlk olarak boncuk işleme yöntemiyle bileklikler yaptım. Bir kaç tane alıcısı da oldu. Ama tabi belli bi süre sonra modası geçti , heves kaçtı falan :D Şimdi de keçe ile uğraşıyorum. Keçe ile uğraşmak o kadar zevkli bir iş ki :)) İnsanda stres denen bir şey bırakmıyor sağ olsun. Şimdi yaptığım bir kaç keçe işini size göstereyim daha sonra da nasıl yaptığımla alakalı bir yazı yazacağım. :)) İlk önce benim yaptıklarıma bir bakın bakalım. :))


Bunlar yaptığım boncuk işlerinden :  Bunlar da keçe işlerim. :) Tabi ki Kazakistan motifi olan ''shyrdak''ı da kullandım :) :Eğer beğendiyseniz takipte kalın. Nasıl yapıldığını anlatacağım. :)) Bir sonraki yazıda görüşürüz gençlik :P

9 Mayıs 2014 Cuma

Kazakça dersler 8

OLUMSUZLUK EKLERİ :

Kazakçada olumsuzluk ekleri -ma, -me olup , ''jok ve emes '' kelimeleri de kullanılmaktadır. Emes kelimesi bizdeki ''değil '' kelimesini karşılar. 
Emes kelimesi genelde isim soylu kelimelerin değilidir.

Örn : Ben değilim ------ Men emespin
Örn : Ben Kazakistanlı değilim ----- Men Kazak emespin

-me , - ma ekleriyle :
Örn : Başlamıyorum --- Bastamaymın
Örn : Gidemiyorum --- Bara almaymın.

Jok kelimesiyle :
Örn : Gitmeyeceğim ---- Bargalı jatgan jokpın 
Örn : Yazmıyor -------- Jazıp otırgan jok

Aşağıdaki kelimelerin olumsuzlarını yazmaya çalışın. Yanlış yapmaktan korkmayın! Daha önceki derslerden eklerle alakalı kopya çekmek serbest :))))

Kelimeler : körv(görmek), bastav(başlamak) ,berekeli(bereketli) ,kop(çok), şıkv(çıkmak),karav(bakmak),tüsinv,kirv,jasav(yapmak),jakın (yakın),jumsak (yumuşak),vakıt(zaman).

NOT : ''v'' eki -mak,-mek eklerini karşılar. yani Kazakçanın mastar eki ''v'' dir.
******************************************************************

GEREKLİLİK EKİ :

Gereklilik ''kerek (gerek)'' kelimesiyle yapılır. 
Örn : Jazv kerek ---- Yazmak gerek 
Örn : Kerek emes ------ Gerekli değil
Örn : Üyreniv kerek ----- Öğrenmek gerek..

9 Mayıs Zafer bayramı Kazakistan

Merhaba canlar, bugün capcanlı , dopdolu bir gün.:) İzmir'de hava biraz kapalı yağmur yağacak gibi. Sanırım Astana'da da kar yağmış.. :)) Böyle serin ve ferah bir günde şuan Kazakistan da bir bayram coşkusu yaşanıyor... Biliyorsunuz Kazakistan için vatan ve millet her şeyin üstünde. Vatanlarına o kadar bağlılar ki! Kazak kardeşlerimizin bu yanını gerçekten çok seviyorum. Bugün yine vatan sevgilerini ve coşkularını en güzel yansıttıkları günlerden biri.. Bugün Kazakistan'da Zafer Bayramı. :) Bugün Kazak kardeşlerimiz için ne kadar önemliyse bizim için de o kadar önemli. Orada olup bu coşkuya dahil olmayı isterdim ama şimdilik sadece fotoğraflarla yetiniyoruz :((


8 Mayıs 2014 Perşembe

7 Mayıs Vatanı koruyanlar günü

Selamlar herkese,
Bir kaç gündür yazamıyorum size :( Derslere çalışmaya başladım o yüzden vakit bulamıyorum bazen. :/ Size yazmayı özledim. Siz de özlediniz mi? :))) Bugün ne hakkında konuşsak acaba. :) Yine Kazakistan'la ilgili bir kaç bilgi vereyim en iyisi. Daha doğrusu Kazakistan'da dün kutlanan '' Vatanı koruyanlar '' günüyle alakalı yazayım. :)
Dün yani 7 mayısta tüm Kazakistan'da vatanı koruyanlar günü kutlandı. Nedir bugünün özelliği? Bugün tüm askerlerin ve tüm kazak erkeklerinin günü de diyebiliriz. Zaten ülkenin zafer bayramı da 9 mayısta.Neyse, Kazaklar için vatan ve millet her şeyden üstündür. O yüzden bu ülkenin askerlerine ayrılmış özel bir gün bugün. Kadınlar ve genç kızlar, erkeklerin 7 mayıs vatanı koruyanlar gününü kutluyorlar. :) eee hep bayanlar mı özel günlere sahip olacak demi? :))) Bugünde askeri geçitler, helikopterler ve uçaklar ortamı görsel şölene dönüştürüyor. :))
İşte o şölenden kesitler :


6 Mayıs 2014 Salı

Bes barmaq (Beş parmak) yemeği

Baylar , bayanlar! Benim gibi yemek yemeği seven etoburlar , dikkat dikkat! Biraz sonra vereceğim tarifi aklınız almayabilir , monitöre ekmek banabilirsiniz! :)))))))) Eveeet neden bahsediyor bu manyak dediğinizi duyar gibiyim. Şöyle söyleyim, Kazakistan'ın geleneksel yiyeceklerinden biri olan hatta en önemlisi olan '' Beş parmak'tan bahsediyorum. Tabi ki beş tane parmağı kesip de yemek yapıyorlar! :D Yemek çoğunlukla elle yendiği için öyle deniyor. :) Şimdi tarifi vereyim de daha fazla meraklandırmayayım,

MALZEMELER :

1 veya yarım kilogram kemikli kuzu eti
1 kuru soğan 
yarım demet maydanoz
1 yumurta
2 su bardağı un
yeterince su
(isteğe bağlı olarak , patates, havuç da konulabilir )
tuz

YAPILIŞI :

Etleri iri iri doğradıktan sonra büyük bir tencerede haşlıyoruz. Ama çok fazla haşlamamız gerek. Haşlama suyu etin 1 parmak kadar üstüne çıkacak şekilde olsun Et kaynamaya başladıktan sonra da tuzu ekleyelim. Etler kaynadıkça üste çıkan köpükleri kaşıkla alıyoruz ara sıra. Etler haşlanırken, hamurumuzu yapacağız. unu cukur bi kaba boşaltıp ortasını havuz gibi açalım, ılık suyu yavaşça ekleyip ne sert ne de cok yumuşak olmayacak şekilde bir hamur elde edelim. Sonra hamurun üzerini örtüp 10-15 dakika dinlendircez. Daha sonra da hamuru bezelere ayırıp açacağız. Mantı hamuru kalınlığında açtığımız hamuru kare kare keseceğiz orta boy büyüklükte olmalı çok küçük olmamalı. Hamurlar da hazırlandıktan sonra, Kaynayan sudan etleri çıkarıp bir kaba koyacağız. O su da hamurlarımızı yüzeye çıkıncaya kadar pişireceğiz. Servis ederken de önce hamurları ( yaptıysanız patatesleri ) daha sonra etleri en sonda yağda kavurduğumuz soğanları dökeceğiz. Sonra da süs olarak maydanozları serpeceğiz. Beş parmağımız artık hazır. Afiyet olsun. :))) 

Bu benim Beş parmak denemem. :D Siz de mutlaka denemelisiniz.


4 Mayıs 2014 Pazar

Kazakistan'daki Üniversiteler

Selamlar herkese, Bugünki yazımda Kazakistan'daki Üniversitelerden bahsedeceğim. :)) Belki aranızda Kazakistan'da okumayı planlayanlar vardır. Kısa kısa tanıtayım, Umarım sizi aydınlatır bu bilgiler. Şimdiki aklım olsa ben de Kazakistan'da okurdum ama benden geçti artık. Neyse hadi başlayalım :D

İlk olarak en ünlülerinden biri olan Hem de Kazak- Türk üniversitesi olan SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ'nden bahsedelim ,
Bu üniversite 1996 yılında kurulmuştur. Eğitim dili İngilizce'dir. Üniversite Almatı şehrinde buluyor. 
Üniversitedeki bölümler :
Yönetim
Pazarlama
Bilgisayar Bilimleri
Bilgi Sistemleri
Matematik
Kazak dili ve edebiyatı
Yabancı diller
Finans***************************************************************************


Bir diğer önemli üniversite HOCA AHMET YESEVİ ÜNİVERSİTESİ , genelde Türkiye'den öğrenci alan üniversitelerin başında geliyor. Türkistan şehrinde bulunuyor. 
  Üniversitenin Fakülteleri :                                                                            
 Ekonomi Fakültesi
Tarih ve Eğitim Fakültesi
Filoloji Fakültesi
Hukuk Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Tıp Fakültesi
Fen Fakültesi
Spor ve Sanat Fakültesi
Türkistan Uzaktan eğitim Fakültesi
Açık öğretim fakültesi 


Üniversite Taban puanları :

*******************************************************************
Ve bir düğer önemli Üniversitemiz KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ , Üniversite bir Türk Dünyası Üniversitesi diyebilirim. Üniversite Kazakistan'ın Kızılorda eyaletinde bulunuyor.Üniversitenin taban puanları :


Yani Ygs ye girip bu üniversitelerden birinde okuyabilirsiniz. Kazakistan'da o kadar çok üniversite var ki! Ben belli başlılarını size göstermeye çalışıyorum. Devlet üniversitelerine direk olarak da başvurabiliyorsunuz. Ama başvuru koşulları nelerdir onlar hakkında pek bilgim yok. Ama bazı evraklar ve vize işlemleri falandır yani.

**************************************************************************

Ve son olarak da Astana KAZAK MİLLİ AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ,
Üniversite 1995 de kurulmuş. Üniversitede bilimin çeşitli dallarında eğitimler veriliyor. Ve Kazakistan'ın en başarılı üniversitelerinden biri. Bizdeki ODTÜ misali
Ayrıca Kayınagam yani Sözlümün abisi de bu üniversitede görevli :)

Üniversitenin bölümleri 
Bölümler 
Enstitü 
Ekonomi 
Muhasebe ve Denetim 
Finans 
Bilgi Sistemleri 
Fıkıh 
Pedagoji ve Psikoloji 
Pedagoji ve temel eğitim metodolojisi 
Tarih 
Hukuk ve İktisat Temelleri 
Coğrafya 
Kazak Dili ve Edebiyatı 
Rus Dili ve Edebiyatı 
Yabancı dil (iki yabancı dil) 
Çeviribilim Bölümü. 


Bugünlük bu kadar. İlginizi çekmeyi başarabildiysem ne ala. Bir sonraki yazım acaba ne hakkında olmalı? Neyse görüşmek üzereeeee :)))))